Wycieczka do Jasła

19 października 2023 roku dzieci z grupy B i C z Niepublicznego Niepłatnego Przedszkola wybrały się na wycieczkę do Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, gdzie dzieci mogły oglądać różne kolorowe lizaki. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała ich produkcja na przestrzeni lat. Mogliśmy zobaczyć stare maszyny do wyrobu, do formowania i do pakowania lizaków. Poznaliśmy również proces tworzenia karmelu, barwienia, łączenia w różne kolory. Największą atrakcją dla wszystkich przedszkolaków była możliwość własnoręcznego zrobienia lizaka z przygotowanej masy. W muzeum mogliśmy również posmakować cukrów, z których produkuje się lizaki i powąchać aromatów dodawanych do karmelu, aby nadać mu różne smaki. Potem udaliśmy się na warsztaty robienia pizzy. Po wysłuchaniu krótkiej historii o włoskiej pizzy i po dokładnym umyciu rąk każdy otrzymał porcję swojego ciasta i po rozwałkowaniu mógł przyozdobić swoje ciasto sosem pomidorowym, szynką, salami, kukurydzą i serem według własnych pomysłów i smaków. Następnie wszystkie pizzę zostały upieczone, a na koniec każdy z apetytem zjadł swoją. Dzieci pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.