100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W przededniu ogólnopolskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas IIA, VIA, VIIB oraz IIIGA pod kierunkiem wychowawców zaprosili swoich rówieśników do wspólnego świętowania tego szczególnego dnia poprzez uczestnictwo w akademii zatytułowanej: „Cztery akty niepodległości”.

Pierwszy akt opowiadał o tragicznym dla naszej ojczyzny okresie utraty wolności i próbach jej odzyskania. W drugim zaprezentowane zostały wydarzenia związane z datą 11. Listopada 1918 r., a po recytacji wiersza Andrzeja Mączki pt.: „Wstań, Polsko moja” obecni na sali otrzymali biało- czerwone flagi, aby symbolicznie móc wziąć czynny udział w trzecim akcie zatytułowanym: „Tarnów”. Przy dźwiękach „Hymnu o Tarnowie” uczniowie zaprezentowali historię pierwszego niepodległego miasta, które niemal dwa tygodnie przed oficjalną datą wyzwolenia spod ręki zaborców cieszyło się wolnością i dało przykład innym miastom, jak być dumnym i wolnym Polakiem. W akcie czwartym- „Współczesność” - uczniowie klasy IIA kierowani przez panią Małgorzatę Maciaszek zaprosili do mini koncertu pieśni patriotycznych, wyrażając wdzięczność tym wszystkim, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej ojczyźnie.

Na szczególną atmosferę tego święta składały się nie tylko montaże słowno - muzyczne i ich wykonanie, ale także dekoracje przygotowane przez panią Katarzynę Biedroń oraz oprawa świetlna i techniczna przygotowana przez ucznia klasy IIIGA - Jakuba Jarosza.

Tym, co połączyło wszystkich uczniów, było uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego o godzinie 11.11, a zatem nasza szkoła, podobnie jak kilkaset tysięcy szkół w całej Polsce, oddała hołd tym wszystkim, dzięki którym dzisiaj możemy mówić i śpiewać po polsku. Możemy czuć się częścią historii, jaką jest Polska.