Dzień Książki i Praw Autorskich

W dniu 23 kwietnia obchodziliśmy Dzień Książki i Praw Autorskich. To szczególne święto wszystkich czytelników i miłośników książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki po raz pierwszy zorganizowano w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Miguela de Cervantesa, urodzin i śmierci Williama Szekspira. Pomysł organizacji święta zrodził się w hiszpańskiej prowincji Katalonia, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

Nasi uczniowie spędzili ten dzień na wykonaniu zakładek do książek, plakatów promujących czytelnictwo oraz udziale w quizach.