Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Tarnowie

  • Kontakt

    ul. Błotna 2

    33-100 Tarnów

    tel.14 690 87 87

    531 817 649

     

  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-06

    Imieniny: Beniny, Filipa

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty - informacje. Warunki przebiegu egzaminu ósmoklasisty. 

Prezentacja

 

 

Terminy i zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

CKE- CKE -  Harmonogram, komunikaty i informacje w 2024 r.

 

OKE-Kraków - Informacje o egzaminie ósmoklasisty - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie (oke.krakow.pl)

 

Harmonogram Egzaminu  - rok szkolny 2022/2023

W terminie głównym

język polski - 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka - 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00
język obcy nowożytny - 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00

W terminie dodatkowym

język polski - 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
matematyka - 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00
język obcy nowożytny - 12 czerwca 2024 r. (środa) – godz. 9:00

Czas trwania egzaminu:

  arkusz standardowy

przedłużenie czasu, o którym mowaw pkt. 17. Komunikatu CKE

język polski 120 minut do 180 minut
matematyka 100 minut do 150 minut
język obcy nowożytny 90 minut do 135 minut
  • Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie ma natomiast minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać - egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
  • Na podstawie m. in. wyniku egzaminu ósmoklasisty, szkoły ponadpodstawowe wyliczają wynik punktowy, który jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do tych szkół.
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym (w 2023 roku w maju) oraz dodatkowym (w czerwcu). W terminie dodatkowym, do egzaminu przystępują uczniowie, którzy nie przystąpili do egzaminu w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.
  • W latach 2019-2023, ósmoklasiści przystępują do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego,
  • Od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie będą pisać egzamin według wymagań podstawy programowej.
  • Ósmoklasista, w ramach języka obcego nowożytnego, może wybrać tylko ten język, którego się uczy w szkole w ramach zajęć obowiązkowych. Wśród dostępnych języków są: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, ukraiński, włoski.
  • Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz - w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych - leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.
  • Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić ani korzystać z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, w tym: telefonów, odtwarzaczy multimedialnych czy smartwatchy.
  • W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami, poza osobami udzielającymi pomocy medycznej.
  • Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać zdającym wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych. Nie mogą również w żaden sposób komentować zadań egzaminacyjnych.

 

Dostosowanie form i warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty:

  1. Dostosowanie form egzaminu ósmoklasisty polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy dostosowanych do potrzeb i możliwości zdających.
  2. Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polega między innymi na:
    1. zminimalizowaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym ucznia,
    2. zapewnieniu uczniowi miejsca pracy odpowiedniego do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych,
    3. wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych,
    4. odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty,
    5. ustaleniu zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie oświaty1 , uwzględniających potrzeby edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia,
    6. zapewnieniu obecności i pomocy w czasie egzaminu ósmoklasisty nauczyciela wspomagającego ucznia w czytaniu lub pisaniu lub specjalisty odpowiednio z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, jeżeli jest to niezbędne do uzyskania właściwego kontaktu z uczniem lub pomocy w obsłudze sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.

Szczegółowe informacje o sposobach oraz uczniach uprawnionych do dostosowań znajdą Państwo w Komunikacie o dostosowaniach egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 r. 

 

Ważne terminy:

  1. do 02 października 2023 r. – złożenie deklaracji (a) wskazującej język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty,
  2. do16 października 2023 r. – przedłożenie dyrektorowi szkoły zaświadczenia o stanie zdrowia ucznia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się
  3. do 24 listopada 2023 r. – złożenie oświadczenia o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających, po  otrzymaniu stosownej pisemnej informacji,
  4. do 14 lutego 2024 r. – złożenie pisemnej informacji o zmianie w deklaracjach dotyczącej języka ocego,
  5. do 30 kwietnia 2024 r. – przekazanie dyrektorowi szkoły wniosku o zmianie języka obcego nowożytnego w przypadku laureatów/finalistów konkursów/olimpiad przedmiotowych.

Dostępne dokumenty:

Na stronie internetowej CKE www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:

  1. informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019 oraz aneksy do tych informatorów obowiązujące w roku szkolnym 2022/2023,
  2. przykładowe arkusze egzaminacyjne,
  3. arkusze egzaminu próbnego,
  4. zestawy powtórzeniowe zadań egzaminacyjnych,
  5. arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019– 2022.